BUGEIKAN - KIDO RYU

KIDO RYU je škola tradičních japonských bojových umění a sebeobrany v Chrudimi. Jsme součástí asociace bojových umění BUJUTSU KYOKAI a spolku, který se podílí na fyzickém a mentálním rozvoji dětí, mládeže i dospělých. Působíme také v oblastech bezpečnostních školení, kurzů a služeb - KTS DEFENSE.

Praktikujeme AIKI - JUJUTSU (aikidžúdžutsu) - komplexní bojové umění, KENJUTSU (kendžutsu) - boj s mečem, JOJUTSU (džódžutsu) - boj s holí, TANTOJUTSU (tantódžutsu) - boj nožem, ZAZEN a REIKI.
Naše škola je součástí studijní skupiny NIHON KORYU JUJUTSU KISHINJUKU pod vedením Shihan Kojima Makoto (Jap.).

Již devátým rokem jsme tu pro Vás. Děkujeme za přízeň.


Link na TV (video) prezentaci cvičení dětí.
Rozhovor s dětmi v ČRo Pardubice - Rádio Junior.
Rozhovor R. A. v ČRo Pardubice o výuce dětí a bojovém umění.

"

Většina dospělých si myslí, že jejich schopnosti jsou TY nejlepší. Děti si to nemyslí, protože o tom ještě zbytečně nepřemýšlejí.

Nemysleme si a nepovyšujme se, že jsme lepší než někdo, ale pracujme na tom být lepší než včera! "

Překlad názvu naší školy

BUGEIKAN 武 芸 館 místo praktikování bojových umění

KIDO 城 戸 samotné slovo KIDO znamená starou vstupní bránu (branku)

RYU 流 styl, škola

Poetický překlad KIDO RYU: „Pojďme otevřít bránu do vlastního chrámu poznání.“

 

HLAVNÍ UČITEL - SENSEI

 RICHARD ALEXA

 (*1979 – †, doplňte „za chvilku“ později;)

"Kido Ryu Aiki-Jujutsu jsem založil přesně v čase a roce 2015, který uzrál a vy vytvoříte „něco od srdce.“ Pokud mám psát o sobě a svojí cestě, je to subjektivní sdělování mých zkušeností a ty jsou zde nepřepsatelné a nepřenositelné.
Vaše cesta je jen vaše, vaše zkušenosti, váš čas věnovaný studiu, cestě… Nikdo to za Vás neudělá, neodcvičí, žádná asociace ani společenství nezmění fakt, že na cestě v bojovém umění jste jen vy – svobodný jedinec, který jde po svojí cestě a pomyslně se na cestě k někomu pouze připojí. Tuto cestu můžete mít společnou, ale kdysi v mládí jsem napsal, že „boty na té cestě má holt každý jiné.“
Nemám patent na nejlepší Budó / Bujutsu, styl, techniky, atp. a natož o sobě smýšlet jako o nejtradičnějším, nejsprávnějším mistrovi v čemkoliv. Velikost ega, ješitnosti, zbabělosti…, je přímo úměrná smýšlení o sobě o své nadřazenosti, jinakosti či výjimečnosti. Přes všechny nedokonalosti, které mám, se lidsky snažím dát maximum k práci a rozvoji s dětmi i dospělými a učinit, tak svoje já menší a věnovat se opravdu pouze studiu bojového umění.

Bojovému umění se věnuji zhruba 20 let. Za svůj studijní čas v bojovém umění jsem se setkal s několika učiteli z Japonska. Velice děkuji za tyto možnosti a zároveň velice děkuji i svým českým učitelům z mladých let a to především Hubertu Krejčímu, Josefu Mádlovi a AČR. Díky svému pracovnímu působení a životním „zážitkům“ jsem měl i možnost zjistit, jak jste na tom, když na někoho míříte a prst je na spoušti, padáte s někým k zemi a jestli vaše ruka či vaše slova budou rychlejší a jak se stát pokorným, ale i „nečitelným“…
Cvičení se zbraněmi a cvičení fyzické a psychické odolnosti je také nedílnou součástí vyšších technických stupňů v naší škole. Při dovršení zákonného věku a dospělosti vnímáme důležité umět propojovat i gendai bujutsu (nová - moderní umění - např. střelecký výcvik...). Bojové umění se tak stává opravdu živoucí komplexností od psychologických aspektů, až po ovládání boje s mečem, nožem či střelnou zbraní. 
Samuraj ve zbroji jdoucí do bitvy v 15. stol. má mnoho společného například s vojákem speciálních sil 21. století. Oba dva zažívají realitu od váhy vlastní zbroje, vybavení, až po vnitřní (psychologické) stavy před bojem. Oba dva na sobě musí (museli) opravdu komplexně pracovat. Dělat čest Bu - jutsu (válečnému umění)! Zároveň bojové umění není a nemělo by nikdy degradovat jen na mlácení někoho či k poměřování velikosti vlastní ješitnosti, atp. Vážit si hodnot, krás života a ochraňovat je, patří k ctnostem válečníka.
Stále si intenzivně uvědomuji ono poselství mých dvou posledních japonských učitelů (Ichi San a K. Makoto), kteří až s neuvěřitelnou podobností hovořili o Budó a Bujutsu. Oba mimo jiné obdobně uvedli, že Budó či Bujutsu není byznys, není to jen společnost XY, není to politikaření, atp. - je to jen praktikování a cvičení jedince, nic víc!

Děkuji za neustálé vracení na obyčejnou cestu Budó a Bujutsu a to bez dalších zbytečností. Včetně i toho si myslet, že tyto moje řeči jsou ty nejznalejší!

Bugeikan - Kido Ryu vždy zůstane nezávislou školou (chrámem bojových umění) a její rozvoj v oblasti materiální („byznysové“) bude pouze na zabezpečení adekvátních prostor na praktikování, pořádání akcí pro děti a dospělé a pro osobní rozvoj jedince."     
                                                                                   R. A.
- - -
Profesní CV info: KTS Defense - instruktoři

"

Nedokonalost po velkém třesku utvořila vesmír. Dokonalost znamená konec a smrt, tak buďme prostě nedokonalý, avšak neustále kráčejme po cestě k dokonalosti. To platí nejen v bojovém umění.
- - - 
Pod hladinou pohyb neustal - nad hladinou ticho a klid.


Členství a podpora:

  Pce krajCr logo  ASOCIACE BUJUTSU KYOKAI z.s.  MINISTERSTVO OBRANY

Máte nějaký dotaz? Kontaktujte nás!